Genom att kombinera två olika LCHF-recept fick jag till lyxiga små chokladbakelser som jag bjöd på vid årets sista möte med arbetsgruppen. Alla åt glatt, så de var nog goda trots att de inte var så söta.
Recepten jag kombinerade var Andreas LCHF Kärleksmums för kakan och Jills kärleksmums LCHF-style för glasyren.
Kaka:
3 ägg
4 msk Nicks use like sugar
5 msk kakao
3 msk (45 g) smält smör
2 dl mandelmjöl
1 tsk bakpulver
1 krm salt
1 dl vispgrädde
Sätt ugnen på 175 grader (inte varmluft). Vispa ägg och sötning tills det blir fluffigt. Vispa sedan ner kakaon. Blanda mandelmjöl, bakpulver och salt i en annan bunke, rör ner dem i äggsmeten. Rör ner smöret och grädden.
Jag gjorde i medelstora muffinsformar och fick 11 muffins. Jag gräddade dem i 15-16 minuter. Andreas föreslår i sitt recept en form på 24×18 cm och grädda i ca 13-15 minuter. Låt kakan svalna en stund innan glasyren rörs på.
Glasyr:
50 g smör
2 msk grädde
3 msk starkt kaffe
100 g mörk sockerfri choklad (minst 70% kakao)
samt kokosflingor till topping
Bryt chokladen i bitar. Koka upp smör, grädde och kaffe. Tag av från plattan. Rör i chokladen och rör en god stund tills glasyren är alldeles jämn och len.
Det här blir ett ganska tjockt lager glasyr om man gör kakan som muffins. Det skulle troligen gå att halvera. Men glasyren blir som en mörk och god chokladtryffel och är det fest så är det!